zarządzanie Technologia w programach rozwojowych

Rozwój w organizacji jest bardzo ważny. Według badań Deloitte z 2022 roku aż 92% pracowników odeszłoby z firmy, gdyby nie mogło się w niej rozwijać. Jak skorzystać z technologii i przeprowadzić go jeszcze efektywniej? Od czasów pandemii pojawiają się nowe i bardziej zaawansowane rozwiązania w projektowaniu i przeprowadzaniu programów rozwojowych. Prym wiedzie personalizacja, nauka zdalna i skoncentrowanie na potrzebach pracownika, wraz z pogłębioną analityką efektywności nauczania. Ten proces transformacji technologicznej HR postępuje w Polsce wolniej niż globalnie, ale tego trendu nie da się uniknąć. Dlaczego warto skorzystać z nowych rozwiązań w programach rozwojowych?

Korzyści z wykorzystania technologii w HR

Nowe technologie w dziedzinie nauki i rozwoju zwiększają efektywność szkoleń dzięki:

  1. Personalizacji: wykorzystanie narzędzi takich jak AI czy chatboty pozwala na stworzenie indywidualnych, dopasowanych ścieżek kształcenia. W oparciu o dane można stworzyć personalizowane ścieżki rozwoju, tak by nauka następowała tam, gdzie naprawdę jest potrzebna. Pracownicy otrzymują informacje we własnym tempie i w sposób, który odpowiada ich potrzebom, co maksymalizuje efektywność procesu uczenia się.
  2. Interaktywności: czasy pasywnych wykładów odchodzą do lamusa. Grywalizacja, wykorzystanie interaktywnych doświadczeń w wirtualnej sali, różnych treści multimedialnych i rosnących możliwości programów do wideokonferencji angażują pracowników uczących się jak nigdy wcześniej. Żyjemy w czasach, gdy nauka online może być bardziej angażująca i budująca zespoły niż ta na tradycyjnej sali szkoleniowej
  3. Dostępności: dzięki technologii możemy uczyć się z każdego miejsca, w dowolnej porze, przez telefon, z laptopa, ipada i dowolnych innych urządzeń. To pozwala integrować zespoły rozproszone, zadbać o pracowników w zdalnych zespołach i dać równe szanse edukacyjne niezależnie od miejsca zamieszkania, z wykorzystaniem topowych specjalistów. Dzięki dostępowi na żądanie do zasobów i informacji, pracownicy mogą sami zarządzać swoją nauką i rozwijać umiejętności we własnym tempie. Eksperci z różnych części świata mogą się łączyć, dzielić doświadczeniami i uczyć się od siebie nawzajem, tworząc bardziej zróżnicowane i wzbogacone środowisko nauki.
  4. Skalowalności: technologia ułatwia nam zarządzanie procesem rozwojowym i powtarzanie go. Możemy naraz łatwo dowiedzieć się o stanie kilku procesów coachingowych, zebrać ewaluacje online i przeprowadzić wiele modułów szkoleniowych w mikrolearningu – z łatwością, przy użycią narzędzi do wirtualnej kolaboracji
  5. Lepszej analityce: nowe technologie dostarczają obszernych danych i analiz programów rozwojowych – nie tylko ankiet ewaluacyjnych ale też częstotliwości korzystania z rozwoju, ulubionych mediów, momentów kiedy pracownicy rezygnują a nauki etc.. Pozwala to organizacjom śledzić i analizować wyniki pracowników, identyfikować obszary wymagające poprawy i dostosowywać programy szkoleniowe.

W miarę jak rynek pracy ewoluuje, nauka i rozwój muszą dostosować się do nowych wymagań dotyczących umiejętności i wiedzy. Technologie mogą pomóc jednostkom i organizacjom pozostać na bieżąco i konkurować w gospodarce opartej na wiedzy oraz przygotować się do wyzwań przyszłości

Growth Spot jako nowa technologia w programach rozwojowych

Jak można zaprząc technologie do pomocy w programach rozwojowych? O wypowiedź poprosiliśmy Pakitę Łowczyńską, doświadczoną HR i founderkę platformy Growth Spot:

Z myślą o tym, aby zapewnić z jednej strony możliwość indywidualizacji rozwoju przy zachowaniu działania na większą skalę stworzyliśmy Growth Spot – miejsce gdzie w jednym miejscu znajduje się odpowiedź na wiele potrzeb rozwojowych. Pracownik potrzebuje uzupełnić wiedzę, poznać narzędzia – może skorzystać z pomocy mentora, który podpowie kolejne kroki. Ma dużo wiedzy, ale potrzebuje zmienić perspektywę lub przepracować złożony problem – może skorzystać z coachingu, który pomoże zrealizować określony cel.  Pracownik chce przyjrzeć się sobie i zdiagnozować swoje mocne strony – może sięgnąć po testy kompetencyjne, i omówić ich wyniki na konsultacji z certyfikowanym specjalistą.”

Growth Spot daje również możliwości precyzyjnieszgo dopasowania pomocy rozwojowej do osoby, bo każdy na platformie może wybrać eksperta, z którym ma ‘chemię” i z którym praca będzie inspirować do potrzebnych zmian. Widzę rozmawiając z klientami, że takiego narzędzia brakowało na rynku. Nie zbioru kursów, a dedykowanego miejsca, w którym pracownik ma wybór, a jednocześnie pracodawca ma komfort, że praca przebiega w określonym kierunku. O co można zadbać również poprzez sesje trójstronne.

Co więcej na platformie w prosty sposób można zarządzać procesem i śledzić jego postępy dla grup pracowników zaproszonych do konkretnego programy rozwoju talentów czy liderów – organizacyjnie to bardzo duże ułatwienie.

Growth Spot, platforma online, która łączy topowych coachów i mentorów z pracownikami w dowolnym miejscu na świecie i pozwala płynnie oddać stery rozwoju w ręce ludzi bez utraty kontroli, może się przydać w wielu programach rozwojowych. Z Growth Spot rozwiniemy hypo, wesprzemy młodego lidera, przeprowadzimy coaching executive dla zarządu, damy wyróżnienie lub nagrodę (w postaci np. testu mocnych stron Clifton Strengths z omówieniem lub wielu innych raportów), wesprzemy odchodzących pracowników w programach outplacementowych i kompleksowo pokierujemy rozwojem!