zarządzanie Jak się przygotować do rozmowy rocznej – poradnik dla pracownika

Rozmowa roczna jest postrzegana jako uciążliwy proces – według danych* ukończenie jej zajmuje między 1 a 2 tygodnie i tylko 6% pracowników uważa, że ten proces działa dobrze. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy leży w rękach liderów, którzy często nie wiedzą, jak dobrze wykorzystać ten proces – ale i ekspertów, którzy traktują go jako zwykłe zadanie do zaliczenia. Tymczasem może być to potężne narzędzie rozwoju zawodowego, jeśli wykorzystamy je dobrze.

W czym może pomóc pracownikowi rozmowa roczna?

Rozmowa roczna powstała jako, w założeniu, sprawiedliwy proces pomagający zarządzać rozwojem i wynagrodzeniami w organizacji. Dla pracownika rozmowa roczna to moment ewaluacji, uzgodnienia z managerem wspólnych celów i wizji kariery, dyskusji o wynagrodzeniu (premie etc) ale też zasygnalizowania własnych potrzeb rozwojowych. Celem eksperta jest wyjść z jasnością, jak jest oceniany i wspólną wizją pracy z liderem na najbliższy rok.

Co się dzieje na rozmowie rocznej?

W trakcie typowej rozmowy rocznej omawia się wspólnie wyniki – decydując czy były zadowalające vs. uzgodnione wcześniej cele. Lider dzieli się feedbackiem dotyczącym rezultatów, ale również mocnych stron, obszarów do poprawy i rozwoju. Niekiedy następuje też rozmowa o wynagrodzeniu lub perspektywie kariery, ale nie jest to obowiązkowy etap. Pod koniec rozmowy rocznej lider zazwyczaj oczekuje pytań od eksperta.

Jakie pytania warto zadać na rozmowie rocznej?

Pamiętaj, że rozmowa roczna to szansa dla ciebie na dostanie dokładnego feedbacku i upewnienie się, że cele na kolejny rok są jasne. Warto podejść do rozmowy proaktywnie, by uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące swojego postrzegania w organizacji i  perspektyw kariery.

Najlepsze pytania do managera na rozmowie rocznej dotyczą:

  • Rozwoju kariery i wynagrodzeń 
      • Czy w naszym zespole jest przestrzeń do rozwoju i awansu? 
      • Jakie wymagania są stawiane na wyższym stanowisku i na ile Twoim zdaniem je spełniam?
      • Czy możemy porozmawiać o mojej pensji?
  • Celów na przyszły rok
      • Jakie są Twoje (do lidera) cele na kolejny rok?
      • Co powinienem osiągnąć, by zamknąć z sukcesem kolejny rok?
      • Jak mogę pomóc odnieść sukces naszemu zespołowi?
  • Oceny managera
      • Czy spełniam Twoje oczekiwania?
      • Jakie umiejętności powinienem rozwinąć, by szybciej się rozwijać w organizacji?
      • Jak widzisz moją najmocniejszą i najsłabszą stronę?
      • Co mogę zrobić, by twoja rola jako lidera była łatwiejsza?
      • Na czym spędzam za dużo, a na czym za mało czasu?
  • Przyszłości organizacji i zespołu
    • Jakie zmiany widzisz na horyzoncie na kolejny rok?
    • Jakie największe wyzwanie stoi teraz przed zespołem i organizacją?

Jak się dobrze przygotować do rozmowy rocznej – wskazówki dla pracownika

  1. Przygotuj się i zrób sam swoją ocenę – postaraj się być obiektywny: jakie masz mocne strony a jakie obszary do rozwoju? Czy udało Ci się spełnić cele i jak wyglądają Twoje wyniki w porównaniu z innymi ekspertami na Twoim poziomie? To pozwoli ci podjąć merytoryczną dyskusję.
  2. Notuj swoje osiągnięcia w ciągu roku – takie konkretne przykłady wraz z rezultatami pomogą w dobrym przebiegu rozmowy. Przypomnij sobie, jaką wartość przynosisz organizacji: czy masz jakieś dodatkowe projekty, w jakie się angażujesz? Co przyniosły twoje pomysły? Jak współpracujesz z innymi? Etc.
  3. Zastanów się nad swoimi celami – na rozmowie rocznej ustalacie też zadania i cyfry na przyszły rok. Przemyśl jakie Ty masz propozycje, jakie są ciekawe projekty, na których chcesz się skupić i co chciałbyś osiągnąć w najbliższym roku
  4. Miej wizję przyszłości – gdzie chcesz być zawodowo w ciągu najbliższych pięciu lat? Jak obecna rola może Ci w tym pomóc? Czego potrzebujesz, by Twój plan kariery mógł się powieść? Rozmowa roczna to świetny moment by porozmawiać o przyszłości w organizacji – jeśli wiesz, czego chcesz. Możesz też porozmawiać o rozwoju i poprosić o wsparcie np. coaching albo szkolenie.
  5. Upewnij się, że znasz priorytety managera – rozmowa roczna potrafi być długa – upewnij się, że wiesz, czego lider naprawdę chce i co jest najważniejsze. Nie bój się klaryfikować i zadawać pytań np. o kolejność najważniejszych projektów. To pomoże Ci działać produktywnie w przyszłym roku

Nie masz jeszcze wizji swojej kariery i nie wiesz, czego możesz oczekiwać w miejscu pracy? Zapraszamy na coaching kariery z dedykowanym specjalistą, który pomoże Ci znaleźć Twoją ścieżkę i konkretny plan zawodowego rozwoju.

Jak widać, rozmowa roczna to jedno spotkanie, ale warto przygotowywać się do niej cały rok. Pracownik powinien zbierać swoje osiągnięcia i pozytywne feedbacki, żeby móc podjąć merytoryczną dyskusję. Co więcej, ocena roczna to nie jedno spotkanie. Dla własnego rozwoju warto regularnie prosić lidera o feedback i sprawdzać postępy w realizacji celów co najmniej raz na kwartał. 

  *https://www.selectsoftwarereviews.com/blog/performance-management-statistics