zarządzanie Czym są style myślenia FRIS i jak je wykorzystać w zespole?

Czym się różnimy i jak działamy w zależności od naszych stylów poznawczych?

Polski test FRIS mierzy nasze style myślenia i działania, które określają nasze talenty najlepszy sposób wykorzystania w zespole. Nasze style myślenia kształtują się, zdaniem psychologii poznawczej, we wczesnym dzieciństwie i wynikają z głęboko utrwalonych nawyków, które pomagają nam zrozumieć i interpretować świat. Według twórców metodologii FRIS mamy cztery bazowe style.

  • ZAWODNIK – skoncentrowany na FAKTACH zawodnik ma tendencję do szybkiego podejmowania decyzji i przechodzenia do działania. W zespole zawodnicy będą najbardziej niecierpliwi i naciskający na szybkie akcje. Lubi upraszczać i być konkretnym, potrafi jednocześnie być zbyt schematyczny, kategoryczny i zamknięty na dyskusję.
  • PARTNER – skoncentrowany na RELACJACH partner widzi intuicyjnie podobieństwa i części wspólne, jest też otwarty na emocjonalne przetwarzanie sytuacji. Instynktownie widzi wiele rozwiązań, skupia się na podobieństwach i tym, co łączy. W zespole będzie empatycznie dążył do kompromisu i łączył zwaśnione grupy, będąc dla niektórych zbyt emocjonalnym i chwiejnym w decyzjach.
  • WIZJONER – skoncentrowany na IDEACH wizjoner będzie instynktownie widział możliwości i nieszablonowe rozwiązania. Mistrz globalnego podejścia i innowacji, doceniany za elastyczność i postępowość, będzie też dla niektórych zbyt chaotyczny, generalizujący, niekonkretny i ignorujący procesy i procedury.
  • BADACZ – skoncentrowany na STRUKTURACH badacz potrzebuje zebrać dane i przemyśleć je, by podjąć decyzję. Naturalnie widzi luki, jest wnikliwy i metodyczny, ale bywa też krytykowany za perfekcjonizm, drobiazgowość i powolność.

Który styl myślenia FRIS jest lepszy w zespole?

Każdy Styl Myślenia ma swój charakterystyczny rys, sposób postrzegania otoczenia, który ma swoje ogromne plusy i wpływa na konkretny, unikalny dla danego stylu sposób pracy jak też sposób zarządzania. Albo upraszczam i eliminuję, albo gromadzę i analizuję. Albo robię swoją najlepszą robotę indywidualnie, albo we współpracy z innymi. Jestem spokojny, gdy mogę improwizować lub tylko wtedy, gdy mam wszystko zaplanowane. I tak dalej. FRIS pokazuje te drogi, które wybieramy najczęściej. Dzięki temu możemy zobaczyć swoją pracę i relacje z innymi wyraźniej. Ważną częścią tego rozjaśnienia jest pokazanie jak nasz styl wpływa na postrzeganie innych.

Nie ma jednego najlepszego stylu myślenia dla danej roli, ale funkcjonowanie w pewnych środowiskach czy rolach łączy się dla nas z pewnymi kosztami. Jeśli pracujemy w startupowym środowisku o dużej zmienności i dużej ilości informacji, łatwiej się w nim odnajdzie zawodnik niż badacz. Ale jeśli badacz poniesie początkowe koszty dostosowania się do tego otoczenia i znajdzie w nim swoją drogę, może być wyjątkowo doceniony przez kolegów i koleżanki. Ponieważ oferuje im coś nowego, czego im w zespole brakuje.

Czy łatwo pracować w różnorodnym zespole?

Niestety, przeciwieństwa stylów FRIS się nie przyciągają.Lubimy ludzi, którzy są maksymalnie do nas podobni. W życiu zawodowym jest podobnie. Często jesteśmy przeświadczeni, że nasz sposób pracy jest jedynym poprawnym i oceniamy innych przez pryzmat swoich własnych preferencji. Cechy, które sami ujawniamy wydają nam się najbardziej pożądane. To największa pułapka w jaką wpadają liderzy.

Różnorodny zespół jest silniejszy

A zespół to różnorodność stylów. Praca w zespole staje się dopiero ciekawa wtedy, gdy tworzymy przestrzeń dla indywidualności. Otwarcie głowy na to, że inny Styl Myślenia nie jest lepszy ani gorszy to podstawa tego procesu.  Dlatego warto poznać styl FRIS (na przykład w trakcie dedykowanych warsztatów)  i docenić i maksymalnie wykorzystać potencjał każdego członka zespołu.