zarządzanie Czym jest odwrócony headhunting?

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy powoduje coraz większą liczbę osób szukających pracy w branżach usługowych. Ponadto, pojawia się znacznie więcej stanowisk, aby zapewnić potencjalnym klientom produkty jak najwyższej jakości. Aby stworzyć swego rodzaju pomost pomiędzy przyszłym pracownikiem a pracodawcą, coraz częściej spotykany jest odwrócony headhunting.

Kompleksowa obsługa przyszłego pracownika

Podobnie jak w tradycyjnym headhuntingu, celem końcowym jest rozpoczęcie współpracy pomiędzy nowym pracownikiem, a pracodawcą. Różnica polega na tym, że w tym przypadku działania podejmuje się na zlecenie kandydata, a nie pracodawcy. Firma zajmująca się odwrócony headhuntingiem podejmuje działania mające na celu kompleksowe wsparcie na rynku pracy, takie jak mentoring, doradztwo, oraz coaching. Warto zaznaczyć, że współpraca najczęściej opiera się na success fee, czyli potencjalny pracownik płaci za usługę dopiero w momencie znalezienia pracodawcy. Daje to duży komfort klientom decydującym się na skorzystanie z takiej pomocy.

Etapy współpracy

Firma zajmująca się odwróconym headhuntingiem przygotowuje dla klienta strategię pozyskania idealnego pracodawcy. Tę współpracę można dobrze rozdzielić na kilka etapów:

  1. Analiza wcześniejszego procesu poszukiwania pracy, znalezienie błędów oraz propozycje rozwiązań
  2. Podkreślenie swoich najmocniejszych stron, na których podstawie zostanie stworzone profesjonalne CV oraz wizerunek w mediach społecznościowych, przede wszystkim na portalu LinkedIn.
  3. Poszukiwanie ofert dla kandydata, co oprócz samego monitorowania rynku oznacza również rekomendacje dla potencjalnych pracodawców.
  4. Przygotowanie kandydata do procesu rekrutacji. Wcześniej nawiązany kontakt z pracodawcą daje przewagę przed rozmową rekrutacyjną, jednak kandydat musi zostać przygotowany poprzez przykładową symulację takiej rozmowy z potencjalnym pracodawcą, bądź rekruterem.
  5. Analiza po spotkaniach rekrutacyjnych, oprócz poprawy błędów w przypadku braku zatrudnienia, wsparcie w uzyskaniu feedbacku od osób prowadzących cały proces rekrutacji.

Korzyści dla wszystkich przedstawicieli rynku pracy

Platforma świadcząca odwrócony headhunting daje nowe możliwości zarówno dla kandydatów, jak i pracodawców i rekruterów. Przyszli pracownicy mają zapewnione wsparcie merytoryczne na najwyższym poziomie, dzięki czemu na każdym etapie rekrutacji będą mieli przewagę nad swoimi konkurentami. Z drugiej strony pracodawcy otrzymają oferty od osób, które zostały wcześniej sprawdzone i wstępnie zweryfikowane przez firmę zewnętrzną, co umożliwia lepsze zarządzanie czasem przeznaczonym na wszelkie działania rekrutacyjne. Dzięki odwróconemu headhuntingowi rynek pracy może wejść na jeszcze wyższy poziom.

POZNAJ NASZĄ OFERTĘ I ZOBACZ JAK MOŻEMY CI POMÓC!