Wg Instytutu Gallupa zaledwie 23% pracowników było zaangażowanych w 2023 roku*. Wiele organizacji widzi ten trend namacalnie wśród swoich pracowników, dlatego wdrażane są liczne interwencje – od przymusowych powrotów do biura, przez zwiększenie benefitów (np. o opiekę psychologiczna etc.) aż po zmianę zakresu obowiązków. Tymczasem niezaangażowani i pasywni w miejscu pracy podają jako główny powód (41%*) kulturę i atmosferę pracy w zespole.
Jak skutecznie zwiększyć zaangażowanie? W 2021 roku naukowcy związani z Harvard Business Review** na podstawie przeglądu badań i literatury wyłonili 3 główne czynniki, które pomagają pracownikom się angażować. Są to:
- Praca, która odzwierciedla to, co dla pracowników ważne
- Praca mniej stresująca a bardziej przyjemna
- Możliwość elastyczniejszego zarządzania swoim czasem
Ten ostatni łączy się z polityką pracy hybrydowej, ale odpowiedzią na pierwsze 2 jest wdrożenie i działanie w zgodzie z profilem DISC D3.
Czym jest DISC D3
DISC D3 to narzędzie psychometryczne (tzw. test kompetencji) , które pomaga lepiej zrozumieć predyspozycje, wartości i profil psychologiczny i behawioralny pracownika. Składa się z 3 komponentów:
- Osobistego profilu osobowości – który opisuje styl komunikacji, preferowane zachowania, zadania do których pracownik nadaje się bardziej i mniej i idealne środowisko, w którym będzie „kwitł”.
- Stylu myślenia TEAMs – który mierzy predyspozycje do działania w zespole i idealne miejsce, w którym pracownik osiąga najlepsze wyniki jak najmniejszym kosztem.
- VALUES/BAI – który mierzy wewnętrzną motywację i wartości, które kierują pracownikiem. Ten raport pomaga kształtować idealną kulturę zespołową i zapobiegać konfliktom.
Jak przebiega test DISC? Sprawdź tutaj.
Co mierzy DISC D3?
Dzięki testowi będziemy mieli informację o:
- Potencjale danej osoby
- Unikalnych korzyściach, jakie wnosi do zespołu
- Kompetencjach i zachowaniach, które predysponują ją do określonych ról
- Preferencjach komunikacyjnych (np. jak dobiera argumenty, co ją przekonuje)
- Wartościach nią kierujących i kluczowych czynnikach, skłaniających ją do podjęcia decyzji
- Typowych reakcjach na zmianę
- Stylu zachowania w stresie i pod presją
- Warunkach, jakich potrzebuje, by być zmotywowana do pracy
- Mocnych stronach w roli lidera (dla liderów zespołów)
Test DISC D3 różni się od innych narzędzi tym, że pomaga wejść pod powierzchnię prezentowanych zachowań i tłumaczy, czemu dwie osoby o podobnym profilu DISC znacząco różnią się w pracy – mają inne relacje i skuteczność.
DISC D3 wzbogaca też bazowy DISC o precyzyjny opis ról zespołowych. Jeśli zrobimy test dla wszystkich współpracowników, możemy dzięki wizualizacji profili na mapie dostrzec mocne i słabe strony naszego zespołu. Możemy mieć zespół bardzo jednorodny – wtedy mamy rzadko do czynienia z konfliktem, ale też może nam brakować innowacji czy odmiennych punktów widzenia. Z kolei w zespole bardzo zróżnicowanym może być ciężko o decyzje, za to łatwo zobaczymy wszystkie ryzyka i stworzymy dobre plany zaradcze.
Trzecim obszarem, w którym test D3 dostarcza unikatowych narzędzi, to źródła głębokich motywacji i wartości. To może być szczególnie przydatne w rekrutacji, gdy zależy nam na budowaniu określonej kultury w zespole. Znajomość motywacji przyda się też w rozwiązywaniu starć i konfliktów i wychodzeniu z impasu, szczególnie, gdy w zespole mamy 2 ścierające się frakcje.
Kiedy warto zastosować DISC D3?
Warto wdrożyć DISC do zespołu, gdy:
- Przygotowujemy się do dużej zmiany organizacyjnej (np. łączymy zespoły) – DISC przyda się dzięki znajomości profilów stresu i zmiany
- Chcemy poprawić wellbeing ale też efektywność i wydajność w zespole – dzięki lepszemu dopasowaniu roli do talentów (np. nie obsadzamy w roli precyzyjnego księgowego osoby, którą dużo kosztuje metodyczna praca w skupieniu) i poprawieniu współpracy w zespole
- Chcemy budować atrakcyjne ścieżki kariery – W oparciu o profil DISC można budować atrakcyjną, spersonalizowaną ścieżkę rozwoju w organizacji, która pomoże zachować talenty na dłużej.
- Chcemy zażegnać konflikty – DISC D3 pomaga ulepszyć współpracę i zapobiegać konfliktom (np. dając instrukcję jak postępować z „trudnym” współpracownikiem, który jest po prostu bardzo odmienny stylem od nas).
- Zależy nam na udanej rekrutacji: DISC będzie też pomocny w rekrutacji, gdy chcemy znaleźć brakujące ogniwo w zespole i od razu zatrudnić właściwą osobę na odpowiednie stanowisko
W przypadku wątpliwości czy to DISC będzie najlepszym narzędziem dla nas, zapraszamy do krótkiego poradnika podsumowującego różnice pomiędzy poszczególnymi narzędziami psychometrycznymi.
Korzyści indywidualne z badania DISC D3
Profil DISC może być świetnym rozwojowym prezentem dla pracownika. Badany dowie się z raportu, jakie ma mocne i słabe strony, poszerzając swoją samoświadomość. Badanie pomaga odpowiedzieć na pytanie: „czego brakuje mi do promocji?”, „w jakich zadaniach byłbym najlepszy?” czy „w którym zespole lepiej wykorzystają moje talenty?”. Badanie pomoże wyćwiczyć inne techniki komunikacyjne i lepiej dogadywać się ze współpracownikami, zwiększając komfort i satysfakcję z pracy. Pozwala dojrzeć własne mechanizmy radzenia sobie ze stresem i zmianą i, we współpracy z doświadczonym konsultantem DISC, zacząć je kształtować tak, by jak najbardziej nam służyły. Pomaga też znaleźć „klucz” do dobrych relacji w życiu zawodowym, ale i prywatnym.
Korzyści dla zespołu z badania DISC D3
Zastosowane w zespole, badanie DISC niesie szereg korzyści. Po pierwsze pozwala współpracownikom otworzyć się na różnorodność i efektywniej współpracować z odmiennymi od nich samych osobami. Tworzy prosty język współpracy w zespole i poza nim, który przyspiesza komunikację i zapobiega konfliktom. Dzięki znajomości profili DISC łatwiej o empatię, która jest antidotum na spory i opór we współpracy. DISC D3 pomaga usprawnić zespołowe spotkania (np. warto w roli moderatora obsadzić rolę D jeśli zależy nam na dynamicznym spotkaniu, lub S, jeśli chcemy dowiedzieć się jak najwięcej i wydobyć trudne tematy na światło dzienne). Zastosowany przez lidera pomaga odpowiednio ułożyć role zespołowe, tak by zwiększyć zaangażowanie i synergię. Świadomy lider uzupełni profil zespołu tak, by dawał szansę na największą efektywność, najlepsze decyzje (dzięki różnorodności) i płynną pracę.
Korzyści dla organizacji z badania DISC D3
Podobnie jak w zespole DISC może być świetną platformą komunikacyjną na poziomie organizacji, która pozwala najlepiej zarządzać talentami, tworzyć przyjazne środowisko pracy i czerpać korzyści z różnorodności. Posługując się językiem DISC, różne zespoły nawet z odmiennych zakątków świata współpracują lepiej (np. kultury azjatyckie, europejskie i północnoamerykańskie mają inny uśredniony profil DISC – tzn. inny % przedstawicieli poszczególnych stylów – co daje intrygujące wskazówki polepszające współpracę). DISC pomaga dobrze sprofilować komunikację dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych, zwiększając jej skuteczność. Liderzy, którzy stosują DISC, lepiej zarządzają zespołem, dopasowując role, rozwijając i angażując ekspertów na poziomie indywidualnym. DISC jest też nieocenionym narzędziem w rekrutacji, pomagając zmieniać długofalową kulturę organizacji i promować zachowania i różnorodność, na jakiej nam zależy.
W czym może pomóc certyfikowany konsultant?
Sam raport jest świetnym bodźcem do rozwoju, ale jeśli chcemy wyciągnąć z niego najwięcej indywidualnych korzyści, warto zdecydować się na spotkanie z konsultantem. W trakcie takiej 90-minutowej sesji konsultant przeprowadzi nas przez kluczowe wnioski, wytłumaczy teorię, odpowie na pytania – ale przede wszystkim pomoże podjąć decyzję o obszarach do pracy i zidentyfikuje konkretne dalsze kroki. W zależności od naszego celu, konsultant może pomóc przygotować nas do zmiany zawodowej, rozwiązać konflikt ze współpracownikiem czy odnaleźć idealną ścieżkę rozwoju w organizacji. Dzięki doświadczeniu i metodologii, pomoże nam przekuć suchy tekst raportu w prawdziwy plan zmian i rozwoju. Warto skorzystać z takiej sesji, jeśli chcemy naprawdę dobrze poznać siebie i wykorzystać swój potencjał.
Kiedy warto sięgnąć po warsztaty dla zespołu?
Gdy inwestujemy nie tylko w jedną osobę, ale cały zespół, warsztaty są świetnym narzędziem, które zintegruje pracowników, pozwoli przećwiczyć nową komunikację i odnaleźć indywidualny klucz do współpracy z każdym członkiem zespołu. Na warsztatach DISC trener jasno omawia różnice między stylami, pozwoli członkom zespołu sprawdzić się w odmiennej komunikacji, przeprowadzi dyskusję o mocnych i słabych zespołowych stronach i pomoże ustalić kontrakt, który ułatwi współpracę w przyszłości. Z takich warsztatów pracownicy wyjdą zmotywowani do działania, zintegrowani i z jasnością, jak najlepiej ze sobą pracować. Przy okazji uda się rozminować część zespołowych konfliktów i ustawić dobre zasady współpracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o DISC i tym jak może pomóc Tobie lub Twojemu zespołowi? Chętnie pomożemy!