Wsiąknęłam mocno w temat stresu, emocji i tego jak radzić sobie z emocjami aby tego stresu w naszym życiu było mniej.
Stres to nasz groźny przeciwnik, gdy staje się zbyt intensywny i przeciąga się w czasie atakuje nasz organizm, w zasadzie na poziomie każdego organu i robi spustoszenie.
„Badania medyczne coraz dobitniej wykazują, że większość chorób, nie tylko niektóre, może mieć początek w oddziaływaniu psychiki na ciało”.
Polecam w tym temacie, genialną książkę: „Toksyczne emocje” Dr Don Colberta, która w naukowy sposób wyjaśnia wszystkie aspekty stresu i emocji a dodatkowo podsuwa bardzo praktyczne wskazówki jak porzucić toksyczne emocje. Przytoczone przez niego argumenty, dają mocne odpowiedzi na pytanie: „po co pozbyć się tytułowych toksyn z naszego organizmu”.
Jednym ze spostrzeżeń, jakim dzieli się autor jest to, że stres powodują nie tyle same wydarzenia i doświadczenia, ile nasz sposób postrzegania zaistniałych w naszym życiu okoliczności. Poziom stresu ma wiele wspólnego z tym co sądzimy. Dla jednego przygotowanie rodzinnego obiadu na kilkanaście osób to sytuacja stresująca a dla innego zupełnie nie. Przykładów by można mnożyć.
Doktor Ellis – znany psycholog uważa, że toksyczne emocje mają swoje źródło w negatywnych i błędnych przekonaniach. Oto 3 kluczowe, z którymi warto się zmierzyć:
Błędne przekonanie nr 1: Muszę wciąż dobrze sobie radzić.
Błędne przekonanie nr 2: Musisz dobrze mnie traktować.
Błędne przekonania nr 3: Na świecie musi być łatwo.
Rozpoznajecie je w swoim myśleniu?
Jak przekonuje Dr Ellis trzeba porzucić te przekonania gdyż nikt nie radzi sobie zawsze dobrze w życiu, każdy popełnia błędy, a zdrowe patrzenie na świat uwzględnia, że ludzie czasami nie traktują nas dobrze i że na świecie niekiedy nie jest łatwo.
Dr Burns z kolei podaje 10 takich negatywnych przekonań. Przyjrzyjcie się im a później swoim myślom.
1. Myślenie w kategorii „wszystko albo nic” – postrzeganie rzeczy dokoła jako bezwartościowych albo doskonałych, bez odcieni szarości.
2. Uogólnianie – czyli wyciąganie wniosków na podstawie jednego zdarzenia np. ta kobieta mnie odrzuciła, już nigdy sobie nikogo nie znajdę.
3. Negatywny filtr mentalny – dostrzeganie np. tylko krytyki, zamykanie się na pochwały.
4. Odrzucanie tego co pozytywne – w tym przypadku słyszymy komplementy ale nie bierzemy ich pod uwagę np. dostałem awans, ale to fart, nie zasłużyłem na niego.
5. Pochopne wyciąganie wniosków – np. czytanie ludziom w myślach – wiem co myślą inni.
6. Wyolbrzymianie (myślenie katastroficzne) lub minimalizowanie – np. wyolbrzymianie pomyłek, a pomijanie swoich mocnych stron.
7. Rozumowanie pod wpływem emocji – kreujemy wizje o tym co się wydarzy kierowani naszymi emocjami.
8. Stwierdzenia „jak być powinno” – wyznaczanie sztywnych reguł i trzymanie się ich.
9. Przylepianie etykietek, pomniejszanie innych przez wyzwiska – szufladkowanie ludzi.
10. Branie wszystkiego do siebie czyli personalizacja – oskarżanie się za rzeczy, na które nie mamy wpływu.
Warto przyjrzeć się swoim myślom, które mają wpływa na nasze emocje i postrzeganie świata. Samoświadomość to już dobry krok, kolejny to zmiana nawyków myślowych na te, które służą naszemu zdrowiu.
Zachęcam też do skorzystania z testów online: gniewu Novaco i stresu Holmesa i Rahe’a.