Relacja szef-zespół to temat rzeka, któremu poświęcono niezliczoną ilość pozycji naukowo-biznesowych oraz godzin na sali szkoleniowej. Każda nowa publikacja z tego zakresu niesie zatem za sobą pewne ryzyko odtwórczości czy prezentacji zdezaktualizowanych danych. Agnieszce i Robertowi Zych udało się jednak uniknąć obu zagrożeń, a przy tym wnieść nieco świeżości w obszar team-leaderowych rozważań.
Ich książka „Szef w relacji z zespołem” zręcznie łączy bowiem wiedzę z zakresu psychologii zarządzania oraz procesu grupowego z bogatym doświadczeniem praktycznym, które posiadają autorzy. Dotyczy ono nie tylko prowadzenia dynamicznych zespołów biznesowych, lecz również sportowych.
To właśnie powyższe zróżnicowanie jest jednym z elementów, które sprawiają, że całość wypada nad wyraz oryginalnie. Łączenie historii biznesowych (fragmenty Roberta) i wydarzeń ze świata sportu (podrozdziały Agnieszki) oraz szukanie kawałków wspólnych tych dwóch punktów widzenia i dziedzin życia, okazało się bowiem bardzo udanym pomysłem. Dzięki niemu w obrazowy sposób udało się autorom wytłumaczyć fazy rozwoju zespołu i udzielić ich liderom wielu cennych wskazówek.
Jak pisze we wstępie Agnieszka, ta książka jest właśnie o tym, dlaczego z niektórymi ludźmi w zespole współpraca się układa, można szybko realizować marzenia i osiągnąć wspólne cele, a z innymi tak się nie dzieje. Znajdziecie tu więc inspiracje, jak postępować, gdy ludziom brakuje energii, jak motywować zespół czy bronić się przed zbiorowym atakiem ze strony pracowników.
Sama treść ma bardzo przystępny charakter i napisana została w duchu storytellingu, co wyczuć można już od pierwszej strony. Mimo, że jest to pozycja, która zawiera elementy naukowe, język jest lekki, zaś całość skonstruowana w taki sposób, że czytelnik jest ciekawy kolejnych stron, a lektura, choć traktuje o poważnych tematach, jest przyjemnością.
Ogromnym atutem książki (oprócz, rzecz jasna, dużej dawki gotowych do wdrożenia praktyk, case studies i ćwiczeń) jest też rozłożenie materiału. Rozdziały są krótkie, szczegółowe i maksymalnie praktyczne, a spis treści przemyślany w taki sposób, aby możliwa była swobodna nawigacja po poszczególnych zagadnieniach. Odnajdzie się zatem tutaj zarówno zaprawiony lider, który szuka konkretnych wskazówek na dany temat, jak i początkujący menadżer. Całości dopełniają zapadające w pamięć rysunki, słownik pojęć, bibliografia i podsumowanie wraz z rekomendacjami praktyk.
Podsumowując, „Szef w relacji z zespołem” to niewielka rozmiarem, lecz bogata w treść pozycja, która idealnie wpasowuje się w potrzeby zabieganego przełożonego. Warto, aby sięgnęły po nią przede wszystkim osoby stojące na czele małych zespołów firmowych lub sportowych, lecz ze względu na sposób przekazu może okazać się interesująca dla każdego, komu bliskie są zagadnienia związane z psychologią człowieka w kontekście zawodowym. Gorąco polecam!
Autorem recenzji jest nasz Content Marketing Partner – Anna Saferna