zarządzanieWorkation – czym jest i jak przygotować menedżerów na nowy trend?

https://growthadvisors.pl/wp-content/uploads/2021/10/workation.jpg

Profesor Ashley Whillans z Harvardu stawia tezę, że wielkimi krokami nadchodzi kres dotychczasowego modelu pracy. Lockdown z powodu pandemii COVID-19 przyczynił się do nieplanowanego, na tak ogromną skalę, eksperymentu związanego z pracą zdalną. Z naszych obserwacji wynika, że większość firm zdała egzamin. A jednak – nie wszyscy poradzili sobie z wyzwaniem w stu procentach. 

Wspomniany wyżej profesor Whillans w swoich twierdzeniach posuwa się jeszcze dalej. Uważa, że nawet jeżeli pożegnamy koronawirusa, forma pracy nie wróci do stanu sprzed pandemii. Jak zatem będzie wyglądała tzw. normalna, regularna praca? Według specjalistów będzie to praca hybrydowa, np. w modelu:

  • 3-2-2, czyli biuro – home office – weekend,
  • workation.

Co oznacza workation?

Termin workation stanowi połączenie słów work (praca) i vacation (wakacje). Najprościej mówiąc, jest to forma pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie, co jednak istotne: połączonej z odpoczynkiem. Z kolei klasyczna praca dzieli się na okresy od urlopu do urlopu.

W myśl idei workation praca jest wręcz ściśle związana z odpoczynkiem, wakacjami i czymś, co kojarzy się nie z pracą, lecz relaksem, odprężeniem. W efekcie workation doskonale wpisuje się w trend work-life balance.

Workation w HR i zarządzaniu – sukces, porażka czy wyzwanie?

Jak odnajdą się w nowej sytuacji działy personalne i co mogą zrobić? Jak będzie wyglądało nowoczesne zarządzanie ludźmi pracującymi w sposób rozproszony i poza siedzibą firmy? Jakie są szanse i zagrożenia? Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? 

  1. Pierwsza i najważniejsza rzecz to zadbanie o edukację wśród pracowników, liderów i menedżerów każdego szczebla. 
  2. Druga – postawienie na szkolenia w zakresie szeroko pojętej komunikacji.
  3. I w końcu trzecia to przygotowanie pracowników i osób zarządzających do wyrabiania nawyków związanych z wykonywaniem obowiązków i realizacją celów firmowych, zbieżnych z celami osobistymi. 

Inna ważna kwestia przechodzenia na tryb workation to uczenie wszystkich zatrudnionych efektywności wykonywanych czynności przez umiejętną edukację w zakresie zarządzania sobą w określonym czasie. Należy też pomóc pracownikom organizować całokształt pracy zdalnej – od miejsca po warunki. Ponieważ pracownicy na każdym szczeblu będą wykonywać obowiązki w odosobnieniu, ogromnie ważne jest zapewnienie im wsparcia psychologiczno-coachingowego.

Jak wdrożyć tryb workation w firmie?

W trybie pracy workation rola osoby zarządzającej nabiera dodatkowego znaczenia. Niezwykle ważna staje się potrzeba wyznaczenia lidera formalnego i nieformalnego w danym zespole lub podział tego zespołu na mniejsze grupy. Należy położyć nacisk na wspieranie budowania zaangażowania i relacji rozproszonego zespołu, organizując wewnętrzne spotkania teambuildingowe oraz spotkania online za pomocą platform do tego przeznaczonych. Przenosimy się zatem do świata cyfrowego.

Menedżerowi nie mogą jednak zapominać o edukowaniu siebie w zakresie rozwijania umiejętności udzielania informacji zwrotnej i niezwykle ważnego doceniania. Z naszych badań wynika, że tych dwóch kompetencji najczęściej oczekują od menedżerów w pracy zdalnej ich podwładni.

Po wprowadzeniu trybu workation działy HR powinny wziąć pod uwagę inwentaryzację istniejących bonusów dla pracowników i wprowadzenie lub zastąpienie ich zupełnie nowymi benefitami. Z obserwacji naszych ekspertów i z rozmów z zatrudnionymi pracownikami wynika, że warto wziąć pod uwagę nowoczesne benefity na taką sytuację, np. dostawę do domu kawy, wody lub papieru do drukarki czy innych materiałów biurowych.

Wielu pracowników, z którymi prowadziliśmy rozmowy, wskazuje, że pracodawca powinien być bieżącym wsparciem materialnym i mentalnym, bo nie każdemu pracownikowi – i to bez względu na zajmowane stanowisko – łatwo pracować z domu. 

Jak prawidłowo przygotować się do workation?

Zanim spakujesz bagaż i służbowy laptop, dobrze przemyśl decyzję i odpowiednio przygotuj się do trybu workation.

  • Przeanalizuj plusy i minusy workation

W tym przypadku niezwykle ważne są nastawienie i sposób myślenia. Zadaj sobie pytania: 

  • Czy na wakacjach będziesz potrafił skupić się na odpoczywaniu?
  • Czy w wyznaczonych godzinach będziesz potrafił oddać się zadaniom firmowym? 
  • Czy decydując się na workation, będziesz potrafił przestawiać się ze strefy pracy do sfery odpoczynku?

Jeśli na przynajmniej jedno z wyżej wymienionych pytań odpowiedziałeś NIE, jeszcze raz przemyśl, czy workation jest rzeczywiście dla Ciebie. Warto być świadomym i korzyści, i zagrożeń nowego rozwiązania. Dzięki temu możesz szybciej reagować i w razie potrzeby korygować niepożądane zachowania.

  • Określ zakres obowiązków, które zdecydujesz się wykonać podczas urlopu

Napisz, czym dokładnie zajmiesz się podczas workation. Wybierz takie zagadnienia, które są pilne i wyjątkowo ważne. Opis czynności powinien być jasny, konkretny i realny do wykonania. Ważne, abyś uwzględnił w nim swoje cele zawodowe.

  • Sprawdź warunki pracy, jakie możesz zorganizować w miejscu odpoczynku 

Przed wyjazdem na urlop koniecznie sprawdź, czy w miejscu, do którego się udajesz, masz odpowiednie warunki do wykonania zadań, na które się decydujesz. To warunek powodzenia osiągnięcia zakładanego rezultatu. W innym wypadku będziesz jedynie sfrustrowany.  

  • Opracuj listę zadań, niezbędne materiały i narzędzia, bez których nie uda Ci się wykonać zakładanego planu

Przygotowuj wszystko, co niezbędne do wykonania zakładanej pracy tak, aby później uniknąć chaosu i niepotrzebnego stresu.

  • Pamiętaj, że nie jedziesz sam, ale z innymi (chyba, że urlop spędzasz sam) 

Jeśli jedziesz na urlop z innymi, niezwykle ważne jest ustalenie wspólnego planu działania. Przygotuj innych na to, że będziesz wykonywał pracę. Unikniesz wówczas rozczarowania i stresu, a także stawiania kogoś w niezręcznej sytuacji. 

  • Koncentruj się na jednym zadaniu 

Jeśli pracujesz, oddaj się wykonywaniu tej czynności. Kiedy odpoczywasz, rób to. Kiedy bawisz się z innymi, oddaj się w pełni zabawie. Pamiętaj o work-life balance. 

  • Bądź konsekwentny w wykonywanej pracy

Skoro podjąłeś się zadania, wszystko opracowałeś i zaplanowałeś w drobnych szczegółach, konsekwentnie wykonaj to, co ustaliłeś. Będziesz z siebie dumny i zadowolony, a to również sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Pamiętaj, że workation to praca i wakacje, a nie tylko praca lub tylko wakacje.

  • Zarządzaj sobą w czasie – korzystaj ze sprawdzonych sposobów

Wybierając się na workation, dobrze sięgnąć po sprawdzone metody zarządzania sobą w określonym czasie. Takie, które są najbliższe Twoim wyborom i najlepiej do Ciebie pasują. Warto wypisać motywatory i zastanowić się, co zwiększa Twoją efektywność. Jeśli wolisz pracować do południa, właśnie tak zaplanuj pracę. Jeśli wieczorem – zadbaj o czas na wykonanie zadań późniejszą porą. Pomyśl także, od jakich zadań zacząć i jak organizować przerwy. 

Workation – za czy przeciw?

W dyskusji na temat workation będą się pojawiać głosy pozytywne i negatywne. Przeciwnicy zapewne podniosą argument, iż workation zaburza równowagę między pracą a wypoczynkiem, przez co oba obszary stają się nieefektywne. Dla zwolenników natomiast głównym argumentem będzie wyrobienie sobie właściwego nastawienia, które wynikać ma ze zrozumienia natury zjawiska workation. I tu mają pole do popisu działy HR oraz menedżerowie. 

Z naszych obserwacji wynika, iż wszelkie dyskusje dotyczące zasadności workation zupełnie nie mają sensu, ponieważ jest to zupełnie nowe zjawisko i nie należy go oceniać przez pryzmat istniejących norm i dotychczasowych standardów. Workation jako trend dopiero nadchodzi i należy go poznać, aby dobrze zrozumieć. Chętnym do podjęcia wyzwania firmom możemy w tym pomóc – zachęcamy do kontaktu.