zarządzanieDlaczego warto inwestować w wellbeing pracowników?

https://growthadvisors.pl/wp-content/uploads/2021/08/wellbeing-pracownikow.jpg

W artykule dotyczącym zmiany charakteru rynku pracy wyjaśniliśmy, że współczesne technologie i innowacje całkowicie zmieniają charakter pracy. Metamorfozie ulega również podejście do pracowników i liderów, którzy zarządzają już nie ludźmi, ale ich potencjałem. I tu na scenę wkracza nowe hasło: wellbeing pracowników.

Jakie znaczenie ma wellbeing pracowników?

Od wielu lat zmiany zachodzące w firmach wymuszały na ludziach konieczność dopasowania się. Oczekiwano od pracowników ciągłości wypełniania zadań przy jednoczesnej dbałości o realizację wyznaczonych celów. Często było to frustrujące i stresujące, dlatego ludzie tracili motywację i chęć działania.

Sytuacja związana z pandemią, podczas której pracownicy często pozostawali w odosobnieniu lub wręcz prawie nie wychodzili z domu – jak w momencie całkowitego lockdownu – spowodowała, iż znaczenie przystosowania do zmieniających się warunków pracy i zarządzania ludźmi uległo przewartościowaniu.* Jak nigdy dotąd zaczęto doceniać wellbeing pracowników. Uświadomiono sobie, że jedynie firmy, które zaczną inwestować w wellbeing pracowników i dbać o swoich ludzi, odniosą sukces biznesowy.

* Szacuje się, że blisko półtora miliona Polaków ma depresję. Aż 80% z nich jest w okresie produkcyjnym. Sytuacja na rynku pracy z powodu pandemii też nie napawa optymizmem, dlatego wyższy poziom stresu przekłada się na obniżoną wydajność pracowników.

Dlaczego warto inwestować w wellbeing pracowników?

Odpowiedzią na ciągły stres związany ze zmianami, które wymusza na firmach czwarta rewolucja przemysłowa, a także z trwająca pandemią i niepewnością, co będzie dalej, jest dbanie o wellbeing pracowników. Oznacza to troskę o ich dobrostan psychiczny.

Aby jak najlepiej podejść do zagadnienia wellbeingu pracowników, trzeba zrozumieć, jakie czynniki są kluczowe dla zapewnienia dobrego samopoczucia i zadowolenia pracowników oraz osób zarządzających. Zatrudnieni jako najważniejsze wskazują:

  • pozytywne emocje związane z miejsce wykonywanej pracy,
  • zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w projektach i zadaniach, bez względu na zajmowane stanowisko,
  • relacje międzyludzkie,
  • tolerancja dla różnorodności w zespole,
  • atmosfera w grupie,
  • poczucie sensu tego, co się robi,
  • osiągnięcia i rozwój,
  • nagradzanie i docenianie,
  • harmonia między pracą a życiem osobistym, tzw. work-life balance,
  • zdrowie psychiczne.

W jaki sposób firmy inwestują w wellbeing pracowników?

Firmy inwestujące w wellbeing pracowników zaczęły od wprowadzenia prywatnej opieki zdrowotnej. Kolejnym krokiem było zaproponowanie benefitów, np. w postaci karnetów na siłownię, basen, zajęcia jogi.

Obecnie pracodawcy, którzy byli pionierami, poszli o krok dalej. Zadbali o rozwój kadry, dając jej możliwość skorzystania z webinarów, szkoleń czy coachingów. Wszystko po to, aby pracownicy czuli się dobrze i w efekcie funkcjonowali na pełnych obrotach… ale wyłącznie na odpowiednim poziomie, w zdrowiu – także tym psychicznym, przy zachowaniu równowagi i wsparciu specjalistów z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii. 

Jak jeszcze można dbać o wellbeing pracowników w firmie?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno pracodawców, jak i pracowników, przygotowaliśmy dla Państwa specjalistyczną, spersonalizowaną ofertę. Znajdziecie Państwo u nas szkolenia z obszaru zarządzania emocjami i odporności psychicznej czy indywidualne konsultacje lub sesje coachingowe, a także terapeutyczne. Wszystko po to, by uzyskać dobrostan wśród Państwa pracowników i by pomóc zaprowadzić wellbeing w organizacji. W rezultacie będziecie Państwo mieli zadowoloną kadrę na każdym szczeblu, która w pełni zdrowia i pełna motywacji zacznie realizować cele, przynosząc sukces firmie.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Służymy wsparciem – doradzimy i odpowiemy na pytania związane z tym, jak zapewnić wellbeing pracowników wszystkim osobom zatrudnionym w firmie. Także Państwu!

Poznaj ofertę webinarów wellbeing>>