Rozwój wcale nie musi być długi i skomplikowany! Wraz ze wzrostem tempa pracy i złożonością zadań pojawił się “spot coaching” czyli minimalna efektywna dawka coachingu, by pomóc w krótkim czasie osiągnąć rezultaty.
Spot coaching – nowy trend w rozwoju
Spot coaching to krótkie, skoncentrowane na konkretnym celu sesje coachingowe, które są realizowane „na miejscu” – najczęściej w odpowiedzi na bieżące wyzwania lub potrzeby. W odróżnieniu od tradycyjnego coachingu, który często obejmuje dłuższy proces i regularne spotkania, spot coaching skupia się na natychmiastowym rozwiązywaniu problemów lub wspieraniu danej osoby w realizacji konkretnego zadania. Może odbywać się w krótkim czasie, na przykład podczas przerwy w pracy. Głównym celem jest szybka pomoc w zdefiniowaniu problemu, opracowanie możliwych rozwiązań i podjęcie działań.
Zalety spot coachingu
Spot coaching to świetny sposób na “demokratyzację” rozwoju. Daje dostęp większej liczbie osób do procesów rozwojowych: tym zabieganym, na niższych niż executive stanowiskach lub sceptycznym wobec długich procesów. Może pomóc w rozwiązaniu trudnych dylematów, przygotowaniu się do skomplikowanych rozmów lub w nauce nowych umiejętności. Często nawet krótka, skoncentrowana sesja wystarczy, by rozwiązać problem i pójść dalej do przodu.
Dlaczego krótka, 30-minutowa sesja może mieć przewagę nad tradycyjnym procesem coachingowym?
- Bardziej skoncentrowany przebieg – krótkie sesje wymagają od obu stron skupienia i eliminują wszystkie “rozbiegowe” ćwiczenia. Dzięki temu osoby skoncentrowane na zadaniu mogą mieć poczucie, że ich czas jest optymalnie wykorzystany.
- Niezbędny rozwój między sesjami – w naturze krótkich sesji leży to, że sporo pracy musi się odbyć pomiędzy sesjami. Dzięki temu uczestnicy przychodzą lepiej przygotowaniu na spotkanie, bardziej świadomi swoich potrzeb – oraz lepiej integrują doświadczenia i odkrycia z sesji coachingowych w swoim zabieganym życiu.
- Łatwiejsza organizacja – łatwiej znaleźć czas na półgodzinną niż dwugodzinną sesję i jest też mniejsze ryzyko, że klient będzie musiał ją odwołać z powodu biznesowych kryzysów. To daje nawet zabieganym pracownikom szansę, by wpleść rozwój w swój rytm pracy.
- Zwinny rytm – w założeniu spot coaching pracownik elastycznie dopasowuje sesje do swoich potrzeb – nie ma konieczności utrzymywania sztywnego rytmu spotkań (np. co 2 tygodnie). Taki coaching też łatwiej przeplata się z życiem zawodowym i dzięki temu pracujemy nad tym, co jest konieczne na dziś, a nie tym, co dyktuje wymyślony wcześniej proces.
Spot coaching jest “trendy”
Spot coaching dobrze wpisuje się w trendy, które widzimy obecnie na rynku:
1. Popularyzacja organizacji opartej na umiejętnościach (skill-based organization)
W tej koncepcji to umiejętności pracowników i ich nieustający rozwój są fundamentem przewagi konkurencyjnej firmy. Organizacje coraz częściej widzą, że zdolność pracowników do przekwalifikowania się (a później kolejnego przekwalifikowania, gdy zmieniają się realia) jest ważna w utrzymaniu biznesowego tempa. Spot coaching będzie tu świetnym wsparciem, pomagając aktualizować i ćwiczyć w praktyce nowe kompetencje. To też olbrzymia korzyść dla pracowników, którzy coraz częściej są za sterami własnego rozwoju i rozumieją, że nauka przez całe życie (lifelong learning) to gwarancja sukcesu na rynku pracy.
2. Wzrost wykorzystania blended learning
W naszej pracy z organizacjami coraz częściej zajmujemy się skomplikowanymi procesami rozwojowymi. Czasy “zrobić szkolenie i zapomnieć” odeszły już do lamusa. Spot coaching jest świetnym narzędziem do punktowego, dopasowanego do pracownika wsparcia wdrożenia..
3. Antidotum na wielkie oderwanie (great detachment)
Wiemy z badań, że pracownicy są coraz bardziej sfrustrowani, ale jednocześnie ze względu na sytuację na rynku pracy, nie mogą skorzystać z typowej strategii jaką jest zmiana pracodawcy. Skutkuje to cichym niezadowoleniem, utratą zaangażowania i włoskim strajkiem – to wszystko kryje się pod angielskim pojęciem “great detachment”. Dla pracodawców oznacza to, że chociaż liczba rotacji mogła się ustabilizować, obawy o produktywność pracowników i przyszła utrata talentów są ukrytymi zagrożeniami organizacyjnymi. Ponadto, gdy pracownicy czują się oderwani od swojej pracy, zmiany organizacyjne mogą spotkać się z obojętnością lub oporem. Stąd punktowa praca coachingowa, może być świetnym narzędziem by przepracować przyczyny oporu, pomóc lepiej radzić sobie ze zmianą i odzyskać poczucie sensu w pracy
Dlatego warto przemyśleć, czy w zespole nie przydałby nam się dostęp do spot coachingu.
Kto i kiedy powinien sięgnąć po spot coaching?
To sposób idealny dla osób, które:
Stoją przed ważną decyzją zawodową lub osobistą.
Mają konkretny problem, z którym nie wiedzą, jak sobie poradzić.
Szukają szybkiej, profesjonalnej perspektywy bez długoterminowego zobowiązania.
Kiedy warto?
Kiedy czujemy, że utknęliśmy, potrzebujemy świeżego spojrzenia lub chcemy szybko znaleźć rozwiązanie. Spot Coaching to nie terapia ani długotrwały mentoring – to konkretne wsparcie „tu i teraz”, które napędzi Twój rozwój.
Jak konkretnie zacząć? Sięgnij po Growth Spot
Proponujemy wypróbowanie Spot Coachingu wraz z platformą Growth Spot. Mamy dostęp do wielu formatów czasowych, w tym i tych krótkich – 30 minutowych. Promujemy elastyczność – nie musisz decydować się na cały pakiet sesji czy subskrypcję, możesz zarządzać swoim rozwojem z sesji na sesję. Możesz w ciągu 24h spotkać się z coachem, który jest przygotowany do zwinnej pracy i ma biznesowe doświadczenie.
Czas na rozwój jest teraz!
Wkraczamy w nowy rok, który będzie niósł za sobą nowe wyzwania. Warto mieć dobrego partnera rozwojowego i aktualizować swoje kompetencje. Nie masz czasu na rozwój? To Spot Coaching może być rozwiązaniem dla ciebie – to oszczędność czasu I szybkie rezultaty.