Przekonania. Czym są? Kiedy nas wspierają? Kiedy nas ciągną w dół? I jak odróżnić jedne od drugich?

Każdy z nas ma w głowie jakiś obraz otaczającej go rzeczywistości. Co ciekawe, ten sam skrawek rzeczywistości może być zupełnie inaczej postrzegany przez dwie różne osoby. Dla jednego gdy zaczyna padać deszcz – przekleństwo, a dla drugiego okazja aby ubrać ulubione kalosze i poskakać wesoło w kałuży. Ta sama sytuacja, zupełnie inne działanie, zupełnie inne emocje. Co można podsumować cytatem Alfreda Korzybskiego: „Ludzie orientują się według własnych map poznawczych, czyli osobistego modelu świata, a nie świata jako takiego”. Każdy z nas ma swoją własną mapę świata!

Na naszą mapę świata i to jak ona się kształtuje wpływają nasze doświadczenia z przeszłości, to co nasze zmysły zarejestrują oraz przekonania.

Przekonania działają niczym filtry, poprzez które przepływają do nas informacje z otoczenia. Rodzaj tych przekonań z kolei wpływa na nasze działania. Za każdym naszym przekonaniem stoi jakieś działanie, które podejmiemy lub którego zaniechamy.

Na początek uświadom sobie istnienie tych filtrów. Kilka przykładów przekonań dość mocno utartych: tylko ciężka praca zapewnia pieniądze, ludzie są z natury fałszywi, życie jest niesprawiedliwe, inni mają w życiu więcej szczęścia niż ja, nie ma sensu dokonywać zmiany bo może być jeszcze gorzej. Na pewno przychodzą Ci już do głowy własne przykłady, prawda?

To co kluczowe to zidentyfikowanie tych przekonań, które działają niczym sabotażyści w naszym życiu czyli kładą nam kłody pod nogi gdy zmierzamy do naszego celu, podcinają skrzydła naszym ambicjom, umniejszają nasze dokonania, wyolbrzymiają porażki.

Chciałabym Wam dziś zaproponować proste ćwiczenie, które pozwala zidentyfikować te przekonania, które nie są wspierające dla nas, tak abyśmy mogli zastąpić je innymi – wspierającymi.
Zapisz swoje przekonanie i do każdego zadaj sobie kolejno pięć pytań:
1. Czy to przekonanie pozwala mi chronić życie i/lub zdrowie?
2. Czy to przekonanie pozwala mi realizować moje cele – bliższe i dalsze?
3. Czy to przekonania pozwala mi rozwiązywać i unikać konfliktów?
4. Czy to przekonanie umożliwia mi się czuć tak jak chcę się czuć?
5. Czy to przekonanie oparte jest na faktach?

Jeśli 3 razy odpowiedziałeś: TAK to znaczy, że Twoje przekonanie jest zdrowe i wspierające – gratuluję! Jeśli na pierwsze pytanie odpowiedziałeś NIE to nie musisz przechodzić przez kolejne pytania gdyż już na tym etapie można uznać to przekonanie za niewspierające.

Jeśli w trakcie ćwiczenia zidentyfikowałeś przekonania, które nie są wspierające bez obaw będziemy nad tym pracować. W kolejnym wpisie przedstawię sposoby pracy nad zmianą przekonań.

Gratulacje, wykonałeś pierwszy krok w kierunku zmiany!


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZEJ OFERCIE COACHINGU >>