Coaching-inspiracje Neurocoaching – połączenie coachingu i nauki

Dlaczego ciężko jest nam wdrożyć zmiany, nawet jeśli na świadomym poziomie bardzo ich pragniemy?

nie możemy zachować spokoju i odpuścić w relacjach z trudnym współpracownikiem

paraliżuje nas lęk przed wystąpieniami publicznymi, mimo wielu cennych lekcji nie możemy się przemóc

nie potrafimy skutecznie zrzucić tych kilogramów, zrzucić palenia czy w inny sposób zadbać o swoje zdrowie

wiemy, że powinniśmy się zapisać na studia czy podnieść swoje kompetencje, ale nie ruszamy się z kanapy

Z pomocą może nam przyjść coaching ugruntowany w mózgu (ang. brain-based coaching). Ta metodologia wykorzystuje najnowsze odkrycia neuronauki, by przeprowadzić skuteczną zmianę.

Czym jest brain-based coaching?

Sercem tej odmiany coachingu jest dobre zrozumienie, jak budowa i funkcje naszego mózgu wpływają na nasze procesy poznawcze, decyzje i nawyki. Wykorzystuje mechanizmy neuroplastyczności, by zmieniać mózg „neuron po neuronie” i pomagać nam w trwałej, dobrej zmianie. Większość zmian, jakie wprowadzamy w swoim życiu, bazuje na „zawzięciu się” i sile woli – co nieuchronnie kończy się tym, że gdy siły woli zabraknie i np. przeleje się kropla goryczy i współpracownik ponownie nas zdenerwuje, mimo najszczerszych chęci wracamy do starych nawyków. W przeciwieństwie do tego, zmiana w neuro-coachingu opiera się na stopniowej budowie nowych nawyków przy minimalnym wykorzystaniu siły woli, tak by nowe działanie było dla nas proste i instynktowne.

W coachingu ugruntowanym w mózgu pracuje się też z naturalnymi dla mózgu źródłami motywacji i cyklami nagrody, by uczynić zmianę jak najbardziej przyjemną. Pracuje się z szacunkiem dla pojemności mózgu, zawsze w bezpiecznym środowisku, w oparciu o indywidualne style poznawcze.

Neurocoaching mocno pracuje też… z naszym otoczeniem. Według neuronauki, mózg kieruje się wskazówkami z otoczenia, by dopasować do tego dany program – dlatego np. w jednych okolicznościach jesteśmy bardzo cierpliwi, a w innych nasz spokój jest ograniczony. Neurocoach pomoże nam przekonfigurować nasze nawyki i środowisko, by wspierały nasze nowe cele.

Kluczowe założenia brain coachingu

  • Neuroplastyczność – mózg może się zmieniać! Nawet głębokie cechy, jak nasza osobowość, mogą się poddać zmianie dzięki wykorzystaniu nauki i konsekwencji
  • Różnorodność mózgów – mamy różne umiejętności i style poznawcze i emocjonalne. Odbieramy rzeczywistość na różnych poziomach i coaching musi być do tego dostosowany.
  • Rola automatycznych procesów i nawyków – wiele decyzji, nawet ważnych, podejmujemy odruchowo – ale dzięki roli świadomości można te nawyki zmieniać
  • Biologiczne źródła motywacji – motywacja nie spada na nas „z nieba” ale rządzą nią konkretne biologiczne prawa, które można wykorzystać
  • Mózg zależy od środowiska – działanie i reakcje zależą od bodźców i wskazówek, które mózg czerpie z otoczenia. Skuteczna zmiana wymaga pracy z mózgiem, ale też i zmian w środowisku.

Dlaczego warto sięgnąć po brain coaching?

Brain coaching niesie za sobą wiele korzyści:

  • Pomaga w praktyce rozwijać inteligencję, również tą emocjonalną – w oparciu o strukturę mózgu
  • Pomaga we wprowadzaniu trwałych zmian – dzięki wykorzystaniu neuroplastyczności
  • Pozwala nauczyć się praktycznych patentów by radzić sobie ze stresem, ograniczającymi przekonaniami, syndromem oszusta i innymi sposobami, w jaki mózg nas ogranicza
  • Rozwija umiejętności poznawcze i pozwala lepiej operować zasobami swojego mózgu
  • Pomaga realnie osiągnąć konkretne cele życiowe i zawodowe

Jak wygląda sesja brain coachingu w praktyce?

Takie sesje, podobnie jak tradycyjny coaching, potrafią trwać 30, 60 lub 90 minut w zależności od potrzeby i umowy między coachem i klientem. Coach tworzy środowisko pracy w oparciu o neuronaukę i stosuje naukowo udowodnione narzędzia, które wprowadzają klienta w stan głębszej koncentracji, relaksacji lub kreatywności, w zależności od potrzeby. Oprócz rozwiązywania konkretnych problemów coach skupia się też na przebudowywaniu ścieżek neuronalnych by zmiany były długotrwałe, dlatego poleca się raczej krótsze, a częstsze sesje. Często pomiędzy sesjami zdarzają się zadania jak praktykowanie nowego sposobu działania, wizualizacje lub praca z uważnością.

Odkryj neurocoaching już dziś!

Brain-based coaching to połączenie nauki i coachingu, które ułatwia wprowadzanie trwałych zmian. Dzięki optymalizacji funkcjonowania mózgu można zmniejszyć stres, pozbyć się niezdrowych sposobów funkcjonowania, rozwiązać długotrwałe, trudne problemy i osiągnąć zawodowe i prywatne cele. Serdecznie zachęcamy by przekonać się samodzielnie, czy ta hybryda coachingu i najnowszej nauki to coś dla nas. Na platformie Growth Spot czekają certyfikowani specjaliści, z którymi można zapoznać się w trakcie bezpłatnej sesji chemicznej. Warto wykorzystać pełen potencjał swojego mózgu!