Dziś chciałabym Ci przedstawić kolejne narzędzie do pracy nad Twoimi celami. Być może jest Ci znane stwierdzenie: słonia należy jeść po kawałku, jeśli nie to zaraz Ci je przybliżę. Gdy przed oczami stanie nam naturalnych rozmiarów słoń to myśl o zjedzeniu go paraliżuje (oczywiście metaforycznie). Jak należy to interpretować w kontekście pracy nad celem? Znaczy to tyle, że nasz cel, zmiany jakie planujemy wprowadzić w życiu jawią się nam właśnie jako taki gigantyczny słoń i jako taki mogą w nas wywoływać reakcję typu: ”nie dam rady”. Ogrom pracy nas zwyczajnie zniechęca i demotywuje. Dlatego tak jak słonia należy podzielić nasz cel, zmianę jaką wprowadzamy w życie na mniejsze kawałki.

Przejdźmy do praktyki!

Wybierz cel, nad którym pracujesz/chciałbyś rozmawiać. Przy definiowaniu celu zadbaj o to aby ten cel był prosty, czyli możliwy do ujęcia w jednym zdaniu, mierzalny czyli aby jednoznacznie można było stwierdzić czy cel został zrealizowany, ambitny – dawał kopa ale jednocześnie nie podcinał skrzydeł, realny i osadzony w czasie – z konkretnym terminem realizacji.

Zapisz swój cel i oznacz go na pierwszej linii czasu. W załączonym pliku zapisałam 100 lat, oczywiście należy ten czas dostosować do swoich założeń, w jakim czasie chcesz zrealizować cel/przeprowadzić zmianę.

W myśl wspomnianej zasady „słonia je się po kawałku” przyjrzyj się co możesz osiągnąć w najbliższym roku co przybliży Cię do celu jaki chcesz osiągnąć. Zapisz.

Idąc dalej przyjrzyj się temu jaki krok/cel chcesz/możesz zrealizować w ciągu najbliższego miesiąca, który przybliży Cię do Twojego celu, jaki chcesz osiągnąć. Zapisz.

Idąc jeszcze dalej przyjrzyj się temu jaki krok/cel chcesz/możesz zrealizować w ciągu najbliższego tygodnia, który przybliży Cię do Twojego celu, jaki chcesz osiągnąć. Zapisz.

A teraz pomyśl co by było jak byś wdrażaniem swojej zmiany w życiu zajął się 15 minut każdego dnia. Co by to zmieniło w Twoim życiu? Jak byś się czuł? Co byś osiągnął? Czego byś się nauczył? Kim byś był za 3, 5, 10 lat? Zanotuj swoje refleksje.

Z Linią czasu możesz pracować nad każdym celem. I pamiętaj, lęk przed dużymi zmianami może Cię paraliżować, utrudniać działanie. Największa siła tkwi w drobnych krokach, które dają nam poczucie sprawczości i podtrzymują ogień naszej motywacji.
Jak masz jakieś pytania, jestem tu dla Ciebie!


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZEJ OFERCIE COACHINGU >>